Συμμετοχή σχολείων σε προγράμματα Οδικής Ασφάλειας από το Ι.Ο.ΑΣ. "Πάνος Μυλωνάς"

Δεδομένου ότι η κυκλοφοριακή αγωγή αποτελεί πρωτίστως θέμα παιδείας και πολιτισμού και προκειμένου να διευρυνθεί η ενημέρωση των μαθητών, εκπαιδευτικών και νέων γενικότερα για την πρόληψη των τροχαίων τραυματισμών το Ινστιτούτο Οδικής Ασφάλειας (Ι.Ο.ΑΣ.) «Πάνος Μυλωνάς» εστιάζει στην πραγματοποίηση εκπαιδευτικών προγραμμάτων σε μαθητές Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (ιδιαίτερα Α’ & Β’ Λυκείου, καθώς αποτελούν τους αυριανούς οδηγούς).

Τα εκπαιδευτικά προγράμματα που θα πραγματοποιηθούν είναι βιωματικού χαρακτήρα.  Αξιοποιώντας ειδικό εξοπλισμό του Ινστιτούτου οι μαθητές έχουν την ευκαιρία να  γνωρίσουν μέσα από βιωματικές δραστηριότητες και με τη χρήση προσομοιωτών τους κινδύνους των δρόμων, τις συνέπειες λανθασμένων αποφάσεων και κακής συμπεριφοράς, και τους κινδύνους που μπορούν αυτά να προκαλέσουν. Στο πρόγραμμα, χρησιμοποιείται εξοπλισμός του Ινστιτούτου Οδικής Ασφάλειας (Ι.Ο.ΑΣ.) «Πάνος Μυλωνάς», ο οποίος αποτελείται από επιλεγμένες βέλτιστες πρακτικές και καινοτόμες προσεγγίσεις που εφαρμόζονται σε όλο τον κόσμο για την επιμόρφωση και την ευαισθητοποίηση των πολιτών στο θέμα της Οδικής Ασφάλειας με τη χρήση εξοπλισμού τελευταίας τεχνολογίας (προσομοιωτή ανατροπής οχήματος, προσομοιωτή πρόσκρουσης, γυαλιά προσομοίωσης μέθης κλπ), μοναδικό στην Ελλάδα, ο οποίος καθιστά την επιμόρφωση των πολιτών και την ευαισθητοποίηση άμεση και αποτελεσματική με βιωματικό τρόπο.

Η συμμετοχή στο πρόγραμμα για τη συγκεκριμένη ηλικιακή ομάδα θεωρείται ιδιαίτερα σημαντική καθώς τα τροχαία συμβάντα είναι η πρώτη αιτία θανάτου για τις ηλικίες 15 – 29 ετών στην Ελλάδα, συνεπώς η  εκπαίδευση και η συμβολή στη διαμόρφωση του χαρακτήρα και της στάσης ζωής τους μελλοντικά είναι ιδιαίτερα σημαντική.

Tο πρόγραμμα βιωματικής εκπαίδευσης των μαθητών Λυκείου για θέματα Οδικής Ασφάλειας πρόκειται να υλοποιηθεί στα Ιωάννινα την Παρασκευή 1/12/2017 στην Πλατεία Πύρρου (έναντι του κτιρίου της Περιφέρειας Ηπείρου) και ώρες 9:00-14:00 σε συνεργασία με τον Δήμο Ιωαννιτών.

Τα προγράμματα για την καλύτερη συμμετοχή των μαθητών μπορούν να υλοποιηθούν σε 4 ομάδες των 50-60 παιδιών (2 τμήματα) έκαστη, σύμφωνα με τον κάτωθι προγραμματισμό:

1η ομάδα: 9:00 -10:15

2η ομάδα: 10:15 – 11:30

3η ομάδα: 11:30 – 12:45

4η ομάδα: 12:45 – 14:00

Τα ενδιαφερόμενα σχολεία μπορούν να επικοινωνούν με:

Μαρία Νιωτάκη, Χημικός Μηχανικός, MSc, MBA

Υπεύθυνη Ποιότητας Ι.Ο.ΑΣ. «Πάνος Μυλωνάς»

Νεμέσεως 2, 11253 Αθήνα, Ελλάδα

Τηλ: 210 8620150

email: mniotaki@ioas.gr

Για πληροφορίες σχετικά με τις δράσεις του Ινστιτούτου:   www.ioas.gr

Στο videoτων παρακάτω Linkμπορείτε να δείτε στιγμιότυπα από αντίστοιχη εκπαίδευση καθώς και αναλυτική παρουσίαση του εξοπλισμού, μέρους του οποίου χρησιμοποιείται στις εν λόγω εκπαιδεύσεις.

1η ομάδα: 9:00 -10:15

2η ομάδα: 10:15 – 11:30

3η ομάδα: 11:30 – 12:45

4η ομάδα: 12:45 – 14:00

Τα ενδιαφερόμενα σχολεία μπορούν να επικοινωνούν με:

Μαρία Νιωτάκη, Χημικός Μηχανικός, MSc, MBA

Υπεύθυνη Ποιότητας Ι.Ο.ΑΣ. «Πάνος Μυλωνάς»

Νεμέσεως 2, 11253 Αθήνα, Ελλάδα

Τηλ: 210 8620150

email: mniotaki@ioas.gr

Για πληροφορίες σχετικά με τις δράσεις του Ινστιτούτου:   www.ioas.gr

Στο video των παρακάτω Link μπορείτε να δείτε στιγμιότυπα από αντίστοιχη εκπαίδευση καθώς και αναλυτική παρουσίαση του εξοπλισμού, μέρους του οποίου χρησιμοποιείται στις εν λόγω εκπαιδεύσεις.